„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Oprowadzanie po wystawie stałej Żydowskiego Instytutu Historycznego

Tytuł wystawy stałej warszawskiego ŻIH – „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” – stanowią słowa zaczerpnięte z testamentu Dawida Grabera (1923-1942), dziewiętnastoletniego chłopca, który należał do podziemnej grupy Oneg Szabat.

            Grupa ta została założona przez żydowskiego historyka i działacza społecznego, Emanuela Ringelbluma (1900-1943) w getcie warszawskim w roku 1942. Jej celem było zbieranie dokumentów, relacji i innych materiałów, a także opisywanie żydowskiego życia i żydowskiej śmierci pod okupacją niemiecką. Dokumenty te tworzą dziś Podziemne Archiwum Getta Warszawy, nazywane także Archiwum Ringelbluma.

            Tylko troje z kilkudziesięciu członków Oneg Szabat przeżyło wojnę. Dawid Graber nie należał do tej trójki. Za każdym razem, gdy napotykam jego słowa, głęboko mnie one poruszają. Graber był zadziwiająco świadomy roli, jaką on oraz jego towarzysze i towarzyszki odegrali, oraz wagi ich działań. Jego jedynym życzeniem było, aby świat usłyszał o tym, co spotkało naród żydowski w XX wieku.

Zapraszam do wzięcia udziału w oprowadzaniu po Żydowskim Instytucie Historycznym, podczas którego dowiesz się więcej o tym niespotykanym w skali akcie cywilnego oporu.

 

Czas trwania: około 2 godziny

Więcej informacji, koszt, zapisy: alicja@jccwarszawa.pl

Oprowadzanie jest dostępne w językach polskim i angielskim.

* Jestem certyfikowaną przewodniczką ŻIH.